„Pusta mapa”; A. Mornštajnová

Absolutnie brakowało mi od dłuższego czasu spotkania z taką właśnie opowieścią. Być może z tęsknoty za piękną sagą oddałam się lekturze bez reszty. Ale to nie była miłość od pierwszego wejrzenia…

Początek jest nienachalny. Nieszczególnie mnie porwał, jeżeli już mam być absolutnie szczera. Jakieś 30 pierwszych stron czytałam wiedziona instynktem, że Osoba, która mi tę książkę poleciła jeszcze mnie nie zawiodła i szalenie chętnie, ale też ufnie oddaję się jej wyborom. Postanowiłam posłuchać intuicji i przełamanie pierwszego wrażenia przyniosło jedną z piękniejszych nagród literackich, z którymi się mierzyłam. Opowiedziano mi esencjonalną historię o tym czym jest życie, o tym jak można błądzić w jego labiryncie, ale też o potędze człowieczeństwa, która odżywa w dobrych uczynkach.

Bohaterowie są prawdziwi do szpiku kości. Ich losy i charaktery poddane są próbie codzienności ale też ważnych i trudnych wydarzeń, w które opiewał wiek XX. Są niedoskonali, bywają uparci, potykają się.

„Czułam zazdrość, patrząc na swojego męża – jemu z latami przybywało uroku i dostojeństwa. Wciąż czekałam, aż wraz z wiekiem przyjdą do mnie mądrość i rozwaga, a skończy się to dziwne rozdarcie, aż i ja odnaję w sobie radosny stoicyzm i dystans, których zazdrościłam Alžběcie. Żadna z tych cech nie leżała jednak widać w mej naturze” (str. 360).

Absolutnie wyobrażam sobie, że te postaci mogły istnieć; że te wydarzenia mogły mieć miejsce naprawdę. Mam poczucie poznania historii głębokiej i niezwykle mięsistej. A to o tyle ciekawe, że narracja jest zwykła. Rzec by się chciało, że wręcz banalna. Brak jest pięknych zdań, nad którymi można by się zadumać. Wszystko jest mocno obrazowe. To nie w narracji skryła się esencja tej opowieści. Bo pomimo prostego przekazu, dotykamy przepięknej, pełnej głębi sagii o ludziach, o rodzinie i o więzach, którymi splatamy się z innymi. Słowa są tu niewyszukanym nośnikiem wspomnień; trochę zakurzonych, pozwalających żyć tym, których już dawno nie ma wśród nas. I uważam, że to było bardzo trudne zadanie… oddać głębie emocji, doświadczeń, złożoności życia i odkrywania siebie w tymże życiu unikając wyszukanych zdań, górnolotnych zwrotów. Chyba tylko jedna książka pasuje mi tutaj tak formą jak i potencjałem historii. Mam na myśli „Skorunia” Macieja Płazy (https://malgoskababula.wordpress.com/2018/11/09/skorun-m-plaza/).

„Pusta mapa” to opowieść snuta przez kobietę. I tak, czuć w niej ów pierwiastek żeńskości. Ale nie została przez kobiety zdominowana. Mężczyźni wprawiają w ruch wrzeciona życia na równi z trzema głównymi bohaterkami, wokół których budowana jest opowieść. Z historii tej sączy się po torsze melancholia, po trosze nostalgia.

„Nie każdy potrafi żyć. Ja nigdy nie opanowałam tej sztuki. Niezgrabnie brnę przez kolejne dni i tygodnie, niepewna czy warto iść dalej (…)” (str. 368)

Przepiękny hołd wspomnień.
I pomyśleć, że to debiut Autorki…

Przełożyła: Agata Wróbel
Wyd. Amaltea
Wrocław 2020
Stron: 378
Cena: 39,90

2 Comments

  1. Debiut, za to bardzo późny, i powstający ponad dekadę – może więc trafia tak bardzo do serca, bo ta historia i te słowa zdążyły w autorce dojrzeć. Gosiu, bardzo, bardzo się cieszę, że tak trafiłam z tą książką – i dziękuję przy okazji za zaufanie i za te przemiłe słowa na początku Twojego tekstu! 🙂 Cieszę się tym bardziej, że o twórczości Mornštajnovej mówi się różnie, a w Czechach – pewnie też trochę za sprawą sukcesu komercyjnego – wśród krytyki w dobrym tonie jest wypowiadać się o niej raczej chłodno. Tymczasem to jest naprawdę doskonała opowiadaczka. Dziś, najpóźniej jutro wyląduje też na Twojej skrzynce nowa porcja tłumaczeń, a wśród nich kolejny fragment „Listopada” Mornštajnovej – mój nieporadny przekład na pewno trochę mąci przyjemność lektury, ale mimo wszystko polecam, bo autorka świetnie też radzi sobie z opowiadaniem historii alternatywnej. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s